Gowanda Electronics SMRF5025S-100K
Part No.:
SMRF5025S-100K
Description:
MOLDED SHIELDED INDUCTOR
Shipping
SMRF5025S-100K Information
Series:
SMRF5025S
Material - Core:
Phenolic
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
3.9 A
Current - Saturation (Isat):
3.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
25mOhm Max
Q @ Freq:
45 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
450MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.500" L x 0.240" W (12.70mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)