Samtec Inc. SL-108-G-11
Part No.:
SL-108-G-11
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
Shipping
SL-108-G-11 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
SL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
8
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.132" (3.35mm)
Contact Length - Post:
0.108" (2.75mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C