Micro Commercial Co SK5150L-TP
Part No.:
SK5150L-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 5A SMC
Shipping
SK5150L-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
200pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C