Micro Commercial Co SK3150BH-LTP
Part No.:
SK3150BH-LTP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 3A DO214AA
Shipping
SK3150BH-LTP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
860 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
100pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C