KYOCERA AVX SK055E106ZAR
Part No.:
SK055E106ZAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10UF 50V Z5U RADIAL
Shipping
SK055E106ZAR Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)