KYOCERA AVX SK051E685ZAR
Part No.:
SK051E685ZAR
Description:
CAP CER 6.8UF 100V Z5U RADIAL
Shipping
SK051E685ZAR Information
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)