KYOCERA AVX SK051C475KAR
Part No.:
SK051C475KAR
Description:
CAP CER 4.7UF 100V X7R RADIAL
Shipping
SK051C475KAR Information
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)