KYOCERA AVX SK043E106ZAR
Part No.:
SK043E106ZAR
Description:
CAP CER 10UF 25V Z5U RADIAL
Shipping
SK043E106ZAR Information
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.461" (11.72mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)