KYOCERA AVX SK041E475ZAR
Part No.:
SK041E475ZAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 4.7UF 100V Z5U RADIAL
Shipping
SK041E475ZAR Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.402" L x 0.200" W (10.20mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.461" (11.72mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)