Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SI1025X-T1-GE3 |
| Manufacturer | Vishay Siliconix |
| Series | TrenchFET® |
| Package/Case | SOT-563, SOT-666 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | 2 P-Channel (Dual) |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 190mA |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4Ohm @ 500mA, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 1.7nC @ 15V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 23pF @ 25V |
| Power - Max | 250mW |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SC-89 (SOT-563F) |
The following parts include "SI1025X-T1-GE3" in Silicon Labs SI1025X-T1-GE3.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.