Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SI1016CX-T1-GE3 |
| Manufacturer | Vishay Siliconix |
| Series | TrenchFET® |
| Package/Case | SOT-563, SOT-666 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | N and P-Channel |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 396mOhm @ 500mA, 4.5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 2nC @ 4.5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 43pF @ 10V |
| Power - Max | 220mW |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SC-89 (SOT-563F) |
The following parts include "SI1016CX-T1-GE3" in Silicon Labs SI1016CX-T1-GE3.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.