Amgis, LLC SH150T-0.34-39
Part No.:
SH150T-0.34-39
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal - Corner Terminals
Description:
FIXED IND 39UH 340MA 800 MOHM TH
Shipping
SH150T-0.34-39 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SH150
Package/Case:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
340 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
800mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)