Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SEM1600VI |
| Manufacturer | Status Instruments Ltd |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Signal Conditioner |
| Input Type | Current, Voltage |
| Input Range (Current, Voltage) | ±50mA, ±50V |
| Input Range (Additional) | - |
| Output Type | Current, Voltage |
| Output Range | 0 ~ 20mA, ±10V |
| Isolation | - |
| Features | Loop Powered |
| Voltage - Supply | 10 ~ 32VAC, 10 ~ 48VDC |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C |
The following parts include "SEM1600VI" in Silicon Labs SEM1600VI.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.