Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | 2902061 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Series | MINI MCR |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Signal Conditioner |
| Input Type | Current |
| Input Range (Current, Voltage) | 4 ~ 20mA, ±20V (Configurable) |
| Input Range (Additional) | - |
| Output Type | Current |
| Output Range | 4 ~ 20mA (Configurable) |
| Isolation | 3000V (Test) |
| Features | - |
| Voltage - Supply | Loop Powered |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Termination Style | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 65°C |
The following parts include "2902061" in Silicon Labs 2902061.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.