Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | SDV1005E5R5C180NPTF |
| Manufacturer | Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd. |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Series | SDV |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Maximum AC Volts | 4 V |
| Maximum DC Volts | 5.5 V |
| Varistor Voltage (Min) | 10 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 12 V |
| Varistor Voltage (Max) | 14 V |
| Current - Surge | 3 A |
| Energy | 0.005J |
| Number of Circuits | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 18 pF @ 1 MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Features | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
The following parts include "SDV1005E5R5C180NPTF" in Silicon Labs SDV1005E5R5C180NPTF.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.