Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SCM5R5474A |
| Manufacturer | Sruite Electronic Technology (US) |
| Series | SCM |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 470 mF |
| Tolerance | -20%, +80% |
| Voltage - Rated | 5.5 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 320mOhm @ 1kHz |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 65°C |
| Termination | PC Pins |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Lead Spacing | 0.189" (4.80mm) |
| Size / Dimension | 0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |
The following parts include "SCM5R5474A" in Silicon Labs SCM5R5474A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.