Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SC0350-270-RSS |
| Manufacturer | LICAP Technologies, Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 350 F |
| Tolerance | 0%, +20% |
| Voltage - Rated | 2.7 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.8mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 1500 Hrs @ 65°C |
| Termination | Solder Lug |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Solder Lug - 4 Lead |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 1.254" Dia (31.85mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.421" (61.50mm) |
| Operating Temperature | -50°C ~ 65°C |
The following parts include "SC0350-270-RSS" in Silicon Labs SC0350-270-RSS.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.