Diodes Incorporated SBR8U20SP5Q-13
Part No.:
SBR8U20SP5Q-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
PowerDI™ 5
Description:
DIODE SBR 20V 8A POWERDI5
Shipping
SBR8U20SP5Q-13 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
PowerDI™ 5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
510 mV @ 8 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C