onsemi SB3003CH-TL-E
Part No.:
SB3003CH-TL-E
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
SC-74, SOT-457
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 3A 6CPH
Shipping
SB3003CH-TL-E Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
SC-74, SOT-457
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
520 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
20 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
42 µA @ 15 V
Capacitance @ Vr, F:
90pF @ 10V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-CPH
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C