onsemi SB11-04HP-TR-E
Part No.:
SB11-04HP-TR-E
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
2-SMD, J-Lead
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1.1A SMD
Shipping
SB11-04HP-TR-E Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1.1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 1.1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)