KYOCERA AVX SA051C222KAC
Part No.:
SA051C222KAC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL
Shipping
SA051C222KAC Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SpinGuard® SA
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)