Delevan S4924R-272K
Part No.:
S4924R-272K
Description:
FIXED IND 2.7UH 1.16A 280MOHM SM
Shipping
S4924R-272K Information
Material - Core:
Iron
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.16 A
Current - Saturation (Isat):
1.16A
DC Resistance (DCR):
280mOhm Max
Q @ Freq:
44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
92MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)