Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | S19 |
| Manufacturer | VersaSense |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Driver Circuitry | Transducer, Externally Driven |
| Input Type | DC |
| Voltage - Rated | 15 V |
| Voltage Range | 1.5 ~ 15V |
| Frequency | 3.3kHz |
| Technology | Piezo |
| Operating Mode | Single Tone |
| Duration | Variable |
| Sound Pressure Level (SPL) | - |
| Current - Supply | 1.1mA |
| Port Location | Top |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Approval Agency | UL |
| Ratings | - |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | PC Pins |
| Size / Dimension | - |
The following parts include "S19" in Silicon Labs S19.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.