Vishay Dale RWR89S4990DSRSL
Part No.:
RWR89S4990DSRSL
Description:
RES 499 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Shipping
RWR89S4990DSRSL Information
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
499 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
3W
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate:
S (0.001%)