Vishay Dale RWR81SR169FSBSL
Part No.:
RWR81SR169FSBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 0.169 OHM 1W 1% WW AXIAL
Shipping
RWR81SR169FSBSL Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
169 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±650ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)