Vishay Dale RWR80S1R01DRBSL
Part No.:
RWR80S1R01DRBSL
Description:
RES 1.01 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Shipping
RWR80S1R01DRBSL Information
Packaging:
Bulk
Resistance:
1.01 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate:
R (0.01%)