Vishay Dale RWR80NR249FRS73
Part No.:
RWR80NR249FRS73
Description:
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL
Shipping
RWR80NR249FRS73 Information
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
249 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±650ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate:
R (0.01%)