Vishay Dale RWR80N28R0FSBSL
Part No.:
RWR80N28R0FSBSL
Description:
RES 28 OHM 2W 1% WW AXIAL
Shipping
RWR80N28R0FSBSL Information
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Packaging:
Bulk
Resistance:
28 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate:
S (0.001%)