Vishay Dale RWR78N6R04FSS73
Part No.:
RWR78N6R04FSS73
Description:
RES 6.04 OHM 10W 1% WW AXIAL
Shipping
RWR78N6R04FSS73 Information
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
6.04 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
10W
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Failure Rate:
S (0.001%)