Vishay Dale RWR74S5R05DSB12
Part No.:
RWR74S5R05DSB12
Description:
RES 5.05 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Shipping
RWR74S5R05DSB12 Information
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Packaging:
Bulk
Resistance:
5.05 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
5W
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
S (0.001%)