Vishay Dale RWR71SR147FSBSL
Part No.:
RWR71SR147FSBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 0.147 OHM 2W 1% WW AXIAL
Shipping
RWR71SR147FSBSL Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR71S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
147 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±650ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)