Vishay Dale RWR71N51R1FSRSL
Part No.:
RWR71N51R1FSRSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 51.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Shipping
RWR71N51R1FSRSL Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR71N
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
51.1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±30ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)