Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RSF88Y100R |
| Manufacturer | Sensata Technologies, Inc. |
| Series | RSF80 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Package | Liquid |
| ProdictStatis | Switch (Single Float) |
| Type | SPST-NC/NO |
| Output Type | 600 mA |
| Output Configuration | 0.85 |
| Current | 0.787" (20mm) |
| Minimum Liquid Specific Gravity | Male 1/2" (12.7mm) NPT |
| Switch Actuation Level | Polypropylene (PP) |
| Mounting Type | -20°C ~ 100°C |
| Material - Housing & Prism | 120VDC, 240VAC |
| Operating Temperature | |
| Voltage Rating |
The following parts include "RSF88Y100R" in Silicon Labs RSF88Y100R.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.