Murata Electronics RPEE41H103M2P1A03B
Part No.:
RPEE41H103M2P1A03B
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL
Shipping
RPEE41H103M2P1A03B Information
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
RPE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)