Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RP605Z333B-EV |
| Manufacturer | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Up or Down |
| Outputs and Type | 1 Non-Isolated Output |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output | 3.3V |
| Voltage - Input | 300mA |
| Regulator Topology | 1.8V ~ 5.5V |
| Frequency - Switching | Buck-Boost |
| Contents | - |
| Utilized IC / Part | Board(s) |
| Power - Output | RP605 |
The following parts include "RP605Z333B-EV" in Silicon Labs RP605Z333B-EV.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.