Vishay Dale RNR60H10R0BSB14
Part No.:
RNR60H10R0BSB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL
Shipping
RNR60H10R0BSB14 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-55182/03, RNR60
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)