Vishay Dale RNC70H1821BRB144
Part No.:
RNC70H1821BRB144
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 1.82K OHM 0.1% 3/4W AXIAL
Shipping
RNC70H1821BRB144 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-55182/06, RNC70
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.82 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)