Vishay Dale RLR05C6983FPBSL
Part No.:
RLR05C6983FPBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 698K OHM 1% 1/8W AXIAL
Shipping
RLR05C6983FPBSL Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
698 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
P (0.1%)