onsemi RD2006LS-S-SB5
Part No.:
RD2006LS-S-SB5
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Description:
FRD 20A 600V
Shipping
RD2006LS-S-SB5 Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.75 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FI(LS)-SB
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)