VPG Foil Resistors RBFCR1000FL
Part No.:
RBFCR1000FL
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Description:
RBFCR1000FL 10 PPM REELED
Shipping
RBFCR1000FL Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
RBF
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±10ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.041" (1.05mm)