Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | R1801K001A-EV |
| Manufacturer | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type | 1 Non-Isolated Output |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output | 2.8V |
| Voltage - Input | - |
| Regulator Topology | 2.3V ~ 5.5V |
| Frequency - Switching | Buck |
| Contents | - |
| Utilized IC / Part | Board(s) |
| Power - Output | R1801K001A |
The following parts include "R1801K001A-EV" in Silicon Labs R1801K001A-EV.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.