Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | QW0499BR |
| Manufacturer | NTE Electronics, Inc |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Resistance | 499 Ohms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Composition | Metal Film |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.256" L (2.40mm x 6.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
The following parts include "QW0499BR" in Silicon Labs QW0499BR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.