RSF1JT1K00.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RSF1JT1K00 |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc |
| Series | RSF |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Resistance | 1 kOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
The following parts include "RSF1JT1K00" in Silicon Labs RSF1JT1K00.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.