RNF14FTD10K0.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | RNF14FTD10K0 |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc |
| Series | RNF |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Resistance | 10 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Composition | Metal Film |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
The following parts include "RNF14FTD10K0" in Silicon Labs RNF14FTD10K0.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.