ROX3SJ1K0.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ROX3SJ1K0 |
| Manufacturer | TE Connectivity Passive Product |
| Series | ROX, Neohm |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Resistance | 1 kOhms |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 3W |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Features | Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
The following parts include "ROX3SJ1K0" in Silicon Labs ROX3SJ1K0.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.