PWRIX120012SUL.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PWRIX120012SUL |
| Manufacturer | AIMS Power |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Inverter |
| Voltage - Output | 120VAC |
| Voltage - Input | 12VDC |
| AC Outlets | Hardwire |
| Connector - AC Output | None (Hardwire) |
| Connector - Voltage Input | Terminal Post |
| Power - Output Continuous | 1.2 kW |
| Power - Output Surge | 2.4 kW |
| Remote Capability | Yes |
| Region Utilized | North America |
| Size | 15.50" L x 10.00" W x 3.50" H (393.7mm x 254.0mm x 88.9mm) |
| Features | - |
The following parts include "PWRIX120012SUL" in Silicon Labs PWRIX120012SUL.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.