PWRI30012S.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PWRI30012S |
| Manufacturer | AIMS Power |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Inverter |
| Voltage - Output | 120VAC |
| Voltage - Input | 12VDC |
| AC Outlets | 1 |
| Connector - AC Output | NEMA 5-15R |
| Connector - Voltage Input | Battery Cables, Cigarette Lighter Plug |
| Power - Output Continuous | 300 W |
| Power - Output Surge | 600 W |
| Remote Capability | No |
| Region Utilized | North America |
| Size | 7.25" L x 3.65" W x 2.20" H (184.2mm x 92.7mm x 55.9mm) |
| Features | - |
The following parts include "PWRI30012S" in Silicon Labs PWRI30012S.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.