PWRI18012S.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PWRI18012S |
| Manufacturer | AIMS Power |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Inverter |
| Voltage - Output | 120VAC |
| Voltage - Input | 12VDC |
| AC Outlets | 1 |
| Connector - AC Output | NEMA 5-15R |
| Connector - Voltage Input | Battery Cables, Cigarette Lighter Plug |
| Power - Output Continuous | 180 W |
| Power - Output Surge | 360 W |
| Remote Capability | No |
| Region Utilized | North America |
| Size | 6.75" L x 3.25" W x 1.50" H (171.5mm x 82.6mm x 38.1mm) |
| Features | - |
The following parts include "PWRI18012S" in Silicon Labs PWRI18012S.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.