PWRINV800W.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PWRINV800W |
| Manufacturer | AIMS Power |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Inverter |
| Voltage - Output | 120VAC |
| Voltage - Input | 12VDC |
| AC Outlets | 2 |
| Connector - AC Output | NEMA 5-15R |
| Connector - Voltage Input | Terminal Post |
| Power - Output Continuous | 800 W |
| Power - Output Surge | 1.6 kW |
| Remote Capability | No |
| Region Utilized | North America |
| Size | 9.00" L x 3.75" W x 2.13" H (228.6mm x 95.3mm x 54.1mm) |
| Features | - |
The following parts include "PWRINV800W" in Silicon Labs PWRINV800W.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.