Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PWRI200012120S |
| Manufacturer | AIMS Power |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Inverter |
| Voltage - Output | 120VAC |
| Voltage - Input | 12VDC |
| AC Outlets | 2 |
| Connector - AC Output | NEMA 5-15R |
| Connector - Voltage Input | Terminal Post |
| Power - Output Continuous | 2 kW |
| Power - Output Surge | 4 kW |
| Remote Capability | Yes |
| Region Utilized | North America |
| Size | 18.00" L x 8.50" W x 3.80" H (457.2mm x 215.9mm x 96.5mm) |
| Features | - |
The following parts include "PWRI200012120S" in Silicon Labs PWRI200012120S.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.